Поводом текста објављеног у недељним новинама „Радар“, 31. октобра 2024. године, под насловом „Ексклузивно: смењен судија Милимир Лукић чије је склањање договарано преко скај апликације – Оскар и нарко – картел су, нажалост, победили“, аутора Вука З. Цвијића, у циљу правилног информисања јавности, издајем ово саопштење:
Предлогом измене Годишњег распореда послова за 2024. годину Апелационог суда у Београду, а који је морао бити донет, између осталог, и због ступања на функцију новоизабраних судија и који у време израде овог дописа још увек није ступио на правну снагу, извршене су одређене измене и у делу који се односи на руководиоце одређених одељења. Наиме, наведеним Предлогом сви заменици председника суда су, а који су уједно били и руководиоци одељења у материјама у којима су поступали, замењени новим руководиоцима. Разлог због којих је на наведени начин извршена измена Годишњег распореда послова за 2024. годину је у томе што заменици председника суда имају контролну функцију у односу на остале руководиоце и њено ефикасно вршење подразумева раздвајање истих. Наведена измена није могла бити извршена раније имајући у виду константан проблем недостатка судија са којима се Апелациони суд у Београду последњих година суочавао, а избором нових створени су услови да се постојеће судије Апелационог суда додатно задуже и овим функцијама како би се заменицима омогућило да обављају свој посао у потпуности на правилан начин.
Имајући у виду да се наведена измена не односи само и искључиво на судију Милимира Лукића, као мог заменика који то остаје и по овом Предлогу, већ и на остале заменике председника Апелационог суда у Београду, судију Зорицу Ђаковић, која овим предлогом престаје да врши и функцију председника Грађанског одељења, као и на судију Растка Поповића, који овим изменама престаје да врши функцију председника Одељења за ратне злочине, врло сам изненађен начином на који је ова вест пласирана у јавност. Тим пре јер су заменици председника суда, а што судија Милимир Лукић и даље јесте, особе од највећег поверења председника суда које у случају његове одсутности или спречености преузимају највећи део овлашћења председника суда, па остаје нејасно на који начин је именовани судија овим Предлогом деградиран. Ово посебно уколико је опште познато да, поред знатно већих овлашћења које заменици председника суда имају у односу на остале судије које то нису, заменици по закону примају и 15% већу плату за вршење те функције.
Уважавање које сам увек исказивао према колеги Милимиру Лукићу, а које је видљиво и у овом Предлогу, се огледа и у томе што је именовани судија, поред заменика председника суда за целу кривичну материју, задржао и функцију председника већа у Кривичном одељењу, Посебном одељењу за организовани криминал и у трећем степену за предмете из кривичне материје.
Уверен сам да ће сви који се упознају са садржином овог саопштења схватити колика се штета правосуђу пласирањем оваквих полуинформација наноси. Овакав начин извештавања не само да није примерен једној озбиљној новини већ је и крајње малициозан, те желим да верујем да ће представљати изузетак од правила да се овакве теме на оволико површан начин обрађују. У том смислу, као и до сада, стојим свим представницима средстава јавног информисања на располагању за све будуће недоумице које буду имали приликом извештавања о правосудним темама, посебно оним који су уско везани за рад суда на чијем сам челу.
ПРЕДСЕДНИК
АПЕЛАЦИОНОГ СУДА У БЕОГРАДУ
СУДИЈА
Душко Миленковић