Судије које су одлуком Високог савета судства изабране да врше судијску функцију у Апелационом суду у Београду ступиле су на функцију у овом суду на свечаној седници свих судија која је одржана 20. новембра 2013. године. На овој седници на судијску функцију у Апелационом суду је ступила и судија Персида Јовановић која је до сада судијску функцију вршила у Апелационом суду у Новом Саду.
Од дванаест изабраних судија осам судија је распоређено у Грађанско одељење и то: судија Зорица Булајић, Зорица Ђаковић, Светлана Павић, Драгица Попеску, Миленко Тодоровић, Светлана Беговић Пантић, Момирка Прокић и Гордана Комненић, троје судија ја распоређено у Грађанско одељење за радне спорове и то: судија Персида Јовановић, Зорица Смирчић и Невенка Калуђеровић, док је судија Јасмина Васовић распоређена у Кривично одељење овог суда. Посебном одлуком председника Апелационог суда у Београду судија Александар Степановић је постављен за вршиоца функције председника Вишег суда у Београду.
Доласком именованих судија Апелациони суд у Београду свој рад наставља са 85 судија (укључујући и председника суда).
На свечаној седници свих судија на функцију председника суда је ступио и досадашњи вршилац функције председника тог суда судија Душко Миленковић.
Као лице које је дужно да снагом свог ауторитета штитим углед суда на чијем се челу налазим сматрам да је недопустиво да се о судском поступку који се води пред Одељењем за ратне злочине Апелационог суда у Београду, познатом у јавности као „Гњиланска група“, коментарише пресуда која није позната јавности, као и начин гласања чланова већа, јер се поступак још увек налази у фази већања и гласања и, сходно Судском пословнику, заштићен је тајношћу.
Вођење тзв. „паралелних судских поступака“ кроз медије није само опасно због стварања погрешне представе у јавности о самом току поступка већ представља и напад на један од основних стубова сваке државе – правосуђе и ствара осећај несигурности и беспомоћности сваког грађанина који је упознат са поруком која се кроз такав текст шаље. Тиме се, свакако, не мешам у право сваког новинара да се након окончања поступка, са поступком и правноснажном пресудом суда, упозна у целости ради информисања јавности и тиме и сам да допринос бољем упознавању јавности са радом како Апелационог суда, тако и свих судова на територији Републике Србије.
У вери да медији и судство имају исти циљ – правилно информисање јавности о свим поступцима за које постоји интерес да јавност са истима буде упозната апелујем да се, без званичне потврде из суда, у јавност не пласирају информације о томе каква је по „незваничним изворима“ одлука у одређеном предмету донета. Ово посебно истичем јер јавност тек након експедовања одлуке има право да зна да ли је одлука донета једногласно или већином гласова, док се пласирање информација о томе како су поједине судије у том предмету гласале представља само нагађања новинара о начину гласања, јер суд већа и гласа у заседању затвореном за јавност, те се таквим текстовима угрожава независност и непристрасност судства.
ПРЕДСЕДНИК АПЕЛАЦИОНОГ СУДА У БЕОГРАДУ
СУДИЈА
Душко Миленковић
Народна скупштина РС, на предлог Високог савета судства, изабрала је судију Душка Миленковића, досадашњег в. ф. председника председника Апелационог суда у Београду, за првог председника овог суда од оснивања Апелационог суда, 1. јануара 2010. године.
Судија Душко Миленковић је судија Апелационог суда у Београду од оснивања тог суда и као в. ф. председника суда, а сада и као председник суда, наставиће да обавља судијску функцију у Посебном одељењу за организовани криминал истовремено са дужностима председника суда. Функцију председника суда обављаће четири године и, сходно Закону о судијама, може бити поново биран на ту функцију.
Судија Душко Миленковић од 1993. године ради у суду, најпре као приправник, затим као стручни сарадник, а од 1997. године и као судија Првог општинског суда у Београду. Од 2003. године је судија Окружног суда у Београду, а од 2010. године је судија Апелационог суда у Београду. У Апелационом суду поступа као судија Кривичног одељења и Посебног одељења за организовани криминал, а такође је и руководилац судске праксе у Кривичном одељењу и члан Редакцијског одбора Билтена овог суда. Рођен је 1966. године у Ужицу, ожењен је и отац је двоје деце.
Као судија Апелационог суда, судија Миленковић је био укључен у процес одлучивања у жалбеним пресудама у више предмета који су изазвали велико интересовање јавности, укључујући и предмете «Андрија Драшковић» (у којем је поступао као председник већа и судија известилац), те «Друмска мафија» и «Дуванска мафија» (у којем је поступао као судија известилац).
Биографију в. ф. председника Апелационог суда у Београду, судије Душка Миленковића, можете прочитати овде.