Presudom Evropskog suda za ljudska prava, od 26. marta 2013. godine, ustanovljeno je da Republika Srbija nije odgovorna za kršenje člana 5, stav 3. Evropske konvencije o ljudskim pravima u vezi sa dužinom pritvora određenom podnosiocu predstavke, Veliboru Lukoviću, dok je predstavka u vezi sa navodnom povredom člana 5, stav 1. (zakonitost pritvora) proglašena nedopuštenom po osnovu njene očigledne neosnovanosti. U ovom postupku, kao predsednik veća, postupao je sudija Dragoljub Albijanić koji sudijsku funkciju sada obavlja u Apelacionom sudu u Beogradu.
Pritvor, koji je bio predmet razmatranja od strane Evropskog suda, trajao je tri godine i devet meseci.
Po nalaženju Evropskog suda duži period pritvora se može smatrati razumnim. U vezi sa razlozima za određivanje pritvora Sud je konstatovao da su se domaći sudovi bavili specifičnim činjenicama slučaja i da nisu korišćeni „opšti i apstraktni“ argumenti prilikom produžavanja pritvora, te da su ti razlozi bili „relevanti“ i „dovoljni“. U presudi Suda se, takođe, navodi i to da je pozitivan korak na planu poštovanja odredbe člana 5, stav 3. Konvencije i to da je domaći sud prihvatio jemstvo, nakon više bezuspešnih pokušaja u tom pravcu i pustio podnosioca da se brani sa slobode. Posebno u kontekstu iskazane marljivosti u postupanju domaćih sudova, imajući u vidu, složenost slučaja, broj okrivljenih, obiman dokazni materijal i primenu specijalnih mera koje se preduzimaju u slučajevima organizovanog kriminala.
U praksi Suda postoji još samo jedan slučaj u kome je sud ustanovio da nije bilo povrede člana 5, stav 3. Konvencije u slučaju četvorogodišnjeg pritvora.
Odlukom Ministra pravde i državne uprave RS, Nikole Selakovića, za privatnog izvršitelja imenovana je sudijska pomoćnica Apelacionog suda u Beogradu Nataša Radonjić.
Imenovanjem Nataše Radonjić za privatnog izvršitelja Apelacioni sud nastavlja svoj rad bez jednog od najstručnijih sudijskih pomoćnika sa dugogodišnjim radom u pravosuđu. Uvereni smo da će doprinos koji će nekadašnja sudijska pomoćnica ovog suda dati u razvoju prakse privatnih izvršitelja biti veliki i kolektiv Apelacionog suda joj želi svaki uspeh u daljem radu.
Nataša Radonjić je od 1. januara 2010. godine u Apelacionom sudu u Beogradu bila raspoređena u Građanskom odeljenju i Odeljenju sudske prakse za građansku materiju, a takođe je bila i redovan član komisije za nadzor nižestepenih sudova. U sudu je od 2001. godine, najpre kao pripravnik, a zatim i kao sudijski pomoćnik. Autor je mnogih publikacija i stručnih radova.
Biografiju Nataše Radonjić možete pročitati ovde.
Vršilac funkcije predsednika Vrhovnog kasacionog suda, sudija Dragomir Milojević, imenovao je sudiju Apelacionog suda u Beogradu Duška Milenkovića za v. f. predsednika ovog suda do izbora predsednika suda, a najduže godinu dana, počev od 9. aprila 2013. godine. On će nastaviti da obavlja sudijsku fukciju u Posebnom odeljenju za organizovani kriminal istovremeno se dužnostima v. f. predsednika Apelacionog suda.
Sudija Duško Milenković od 1993. godine radi u sudu, najpre kao pripravnik, zatim kao stručni saradnik, a od 1997. godine i kao sudija Prvog opštinskog suda u Beogradu. Od 2003. godine je sudija Okružnog suda u Beogradu, a od 2010. godine je sudija Apelacionog suda u Beogradu. U Apelacionom sudu postupa kao sudija Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal, a takođe je i rukovodilac sudske prakse u Krivičnom odeljenju i član Redakcijskog odbora Biltena ovog suda. Rođen je 1966. godine u Užicu, oženjen je i otac je dvoje dece.
Kao sudija Apelacionog suda, sudija Milenković je bio uključen u proces odlučivanja u žalbenim presudama u više predmeta koji su izazvali veliko interesovanje javnosti, uključujući i predmete «Andrija Drašković» (u kojem je postupao kao predsednik veća i sudija izvestilac), te «Drumska mafija» i «Duvanska mafija» (u kojem je postupao kao sudija izvestilac).
Biografiju v. f. predsednika Apelacionog suda u Beogradu, sudije Duška Milenkovića, možete pročitati ovde.