12. децембар 2024. године
ВЕЉКО БЕЛИВУК И ДР.
ПРВОСТЕПЕНА ОДЛУКА
ПОДНОСИОЦИ ЖАЛБЕ
Бранилац окр. Слободана Вујачића, окр. Милинка Брашњовића, окр. Филипа Кнежевића, окр. Ратка Живковића, окр. Марка Станковића, као и браниоци окр. Владимира Војновића, те бранилац окр. Стефана Андрејића и окр. Владимира Војновића..
ДРУГОСТЕПЕНА ОДЛУКА
Посебно одељење за организовани криминал Апелационог суда у Београду, након одржане седнице већа, донело је 9. децембра 2024. године решење Кж2 По1 345/24 којим је одбило као неосноване жалбе, и одбацило као недозвољену жалбу браниоца окр. Стефана Андрејића и Владимира Војновића, адвоката Јелене Законовић, те потврдило првостепено решење.
По налажењу Апелационог суда, првостепени суд је правилно поступио када је потврдио оптужницу Јавног тужиоца за организовани криминал од 22. августа 2024. године. Наведеном оптужницом окривљенима су стављена на терет следећа кривична дела:
По налажењу Апелационог суда првостепени суд је приликом одлучивања имао у виду све доказе у списима предмета, правилно налазећи да докази и подаци прикупљени у досадашњем току поступка по свом квалитету и значају пружају довољно основа за извођење закључка о постојању оправдане сумње да су окривљена лица предузела радње извршења из чињеничног описа кривичног дела која им се стављају на терет предметном оптужницом, и тиме о испуњености неопходног материјалног услова за оптужење у конкретном случају. Надаље, што се тиче навода бранилаца окривљених у поднетим одговорима на оптужницу, као и у жалбама бранилаца, којима се оспоравају предложени докази, пре свега комуникација окривљених са апликације „SKY“ комуникацију, првостепени суд је дао детаљне разлоге у образложењу побијаног решења, правилно налазећи да су исти неосновани, будући да из списа предмета произлази да су сви писани докази – исправе достављени путем међународне правне помоћи у кривичним стварима од стране надлежних органа Републике Грчке и на основу Споразума о формирању заједничког истражног тима за које податке је од стране надлежних правосудних органа Републике Француске дато овлашћење за употребу и коришећње од стране правосудних органа Републике Србије. Првостепени суд је правилно нашао да у конкретном случају предметни докази сами по себи, ни према начину прибављања нису у супротности са Уставом и законима Републике Србије, нити опште прихваћеним правилима међународног права и међународне правне помоћи на основу напред наведеног Споразума надлежних иностраних органа, у којим замољеним државама су наведени докази прибављени у законом прописаној процедури, будући да су исти на основу Европских налога за истрагу, издатих од надлежних органа Републике Грчке као земље издавања, од стране надлежних органа земље извршења – Републике Француске скинути и прослеђени земљи издавања налога, након чега су прослеђени правосудним органима Републике Србије уз претходно прибављену сагласност надлежних органа Републике Француске, те је стога и по оцени овог суда правилан закључак да се не ради о незаконитим доказима, јер исти нису прибављени противно одредби члана 16 ЗКП.
Супротно наводима из поднетих одговора на оптужницу којима се указује на пресуду Европског суда правде у предмету Ц- 670/22 од 30. априла 2024. године, те навода да осим „SKY“ комуникације не постоје други докази којима се указује на оправдану сумњу да су окривљени извршили кривична дела која им се стављају на терет, првостепени суд је имао у виду чињеницу да судска пракса није извор права у Републици Србији, те да као таква не обавезује, затим природа и садржина наведене пресуде, односно да је у питању „захтев за претходну одлуку“, а нарочито чињеница да се оправдана сумња да су овде окривљена лица предузела радње извршења предметних кривичних дела која им се стављају на терет не заснива искључиво на исправама – комуникацији са „SKY“ апликције, већ и на бројним писаним доказима који су достављани у поступку пружања међународне правне помоћи у кривичним стварима од којих су неки и наведени у образложењу побијаног решења, а који докази ће бити предмет оцене и детаљне анализе, како појединачно тако и у њиховој међусобној повезаности, од стране судећег већа на главном претресу у конктрадикторном поступку, то је правилан закључак првостепеног суда да су изнети наводи браниоца окривљених неосновани и без утицаја на другачију одлуку суда у овој кривично правној ствари.
11. децембар 2024. године
МИЛОРАД УЛЕМЕК
ПРВОСТЕПЕНА ОДЛУКА
ПОДНОСИОЦИ ЖАЛБЕ
Бранилац осуђеног.
ДРУГОСТЕПЕНА ОДЛУКА
Посебно одељење за организовани криминал Апелационог суда у Београду, након одржане седнице већа, донело је 4. децембра 2024. године решење Кж По1 уо 52/24 којим је одбило као неосновану жалбу и потврдило првостепено решење.
По налажењу Апелационог суда, Посебно одељење, правилан је став првостепеног суда да се приликом одлучивања о испуњености услова за условни отпуст примењују одредбе Закона који те услове прописује и који важи у време извршења казне, а не Закон који важи у време извршења кривичног дела. У конкретном случају ради се о поступку извршења правноснажно изречене казне, а блажи закон се примењује до правноснажности пресуде, а након правноснажности пресуде само уколико по ванредном правном леку дође до укидања правноснажне пресуде, односно до поновног суђења. Из наведених разлога, Апелациони суд налази да је правилно првостепени суд применио одредбу члана 16 став 1 КЗ и да то није у супротности са Законом и основним постулатима кривичног права, како то неосновано бранилац осуђеног наводи у жалби. Такође, у конкретном случају, правилно је првостепени суд одбацио молбу за пуштање на условни отпуст осуђеног Улемека, јер осуђени на дан подношења молбе за пуштање на условни отпуст није издржао две трећине казне затвора од 40 година затвора.
6. децембар 2024. године
МИЛАДИН ТАДИЋ
ПРВОСТЕПЕНА ОДЛУКА
ПОДНОСИОЦИ ЖАЛБЕ
Јавни тужилац Јавног тужилаштва за организовани криминал.
ДРУГОСТЕПЕНА ОДЛУКА
5.децембар 2024. године
БРАНКО БЕРЧЕК
ПРВОСТЕПЕНА ОДЛУКА
ПОДНОСИОЦИ ЖАЛБЕ
Осуђени Бранко Берчек и његов бранилац.
ДРУГОСТЕПЕНА ОДЛУКА
Посебно одељење за организовани криминал Апелационог суда у Београду, након одржане седнице већа, донело је 3. децембра 2024. године решење Кж По1 – уо 53/24 којим је одбило као неосноване жалбе и потврдило првостепено решење.
По налажењу Апелационог суда, Посебно одељење, правилно је поступио првостепени суд када је, одлучујући о молби за пуштање на условни отпуст осуђеног Бранка Берчека, исту одбацио, налазећи да у конкретном случају нису испуњени законски услови за подношење молбе за условни отпуст, о чему су у образложењу побијаног решења дати довољни, јасни и аргументовани разлози, које у свему као правилне прихвата и овај суд.
Имајући у виду да осуђени Берчек, на дан подношење молбе за пуштање на условни отпуст, која је у суд примљена 1. новембра 2024. године није издржао 2/3 казне затвора од 40 година затвора, на коју је правноснажно осуђен, првостепени суд је, и по оцени овог суда правилно нашао да у конкретном случају нису испуњени законски услови за условни отпуст. Надаље, првостепени суд је имао у виду да је одредбом члана 9 став 1 КЗ РС, који је важио у време извршења кривичног дела, било прописано, да се окривљени може условно отпустити после издржане половине казне затвора, те је правилно закључио да се у конкретном случају примењује одредба закона која је важила у време извршења казне, односно одредба члана 46 став 1 сада важећег кривичног закона, као и да је примена одредбе члана 5 КЗ, односно примена блажег закона на учиниоца кривичног дела могућа само до правноснажног окончања предметног кривичног поступка, а да се приликом одлчивања о успуњености услова за условни отпуст примењују одредбе закона који те услове прописује и важи у време извршења кривичног дела, тако да се у конкретном случају, и по оцени овог суда, има применити одредба члана 46 став 1 КЗ.
Супротно жалбеним наводима осуђеног и његовог браниоца, а имајући у вуди да се у конкретном случају ради о поступку извршења казне, која је изречена правоснажном пресудом, због чега се у односу на осуђеног Берчека не могу примењивати одредбе о примени блажег закона из члана 5 КЗ, јер се блажи закон обавезно примењује до правноснажности пресуде, а након правноснажности само уколико, по ванредном правном средству, дође до укидања правноснажне одлуке, односно до поновног суђења, што овде није случај.