12. decembar 2024. godine
VELjKO BELIVUK I DR.
PRVOSTEPENA ODLUKA
PODNOSIOCI ŽALBE
Branilac okr. Slobodana Vujačića, okr. Milinka Brašnjovića, okr. Filipa Kneževića, okr. Ratka Živkovića, okr. Marka Stankovića, kao i branioci okr. Vladimira Vojnovića, te branilac okr. Stefana Andrejića i okr. Vladimira Vojnovića..
DRUGOSTEPENA ODLUKA
Posebno odeljenje za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu, nakon održane sednice veća, donelo je 9. decembra 2024. godine rešenje Kž2 Po1 345/24 kojim je odbilo kao neosnovane žalbe, i odbacilo kao nedozvoljenu žalbu branioca okr. Stefana Andrejića i Vladimira Vojnovića, advokata Jelene Zakonović, te potvrdilo prvostepeno rešenje.
Po nalaženju Apelacionog suda, prvostepeni sud je pravilno postupio kada je potvrdio optužnicu Javnog tužioca za organizovani kriminal od 22. avgusta 2024. godine. Navedenom optužnicom okrivljenima su stavljena na teret sledeća krivična dela:
Po nalaženju Apelacionog suda prvostepeni sud je prilikom odlučivanja imao u vidu sve dokaze u spisima predmeta, pravilno nalazeći da dokazi i podaci prikupljeni u dosadašnjem toku postupka po svom kvalitetu i značaju pružaju dovoljno osnova za izvođenje zaključka o postojanju opravdane sumnje da su okrivljena lica preduzela radnje izvršenja iz činjeničnog opisa krivičnog dela koja im se stavljaju na teret predmetnom optužnicom, i time o ispunjenosti neophodnog materijalnog uslova za optuženje u konkretnom slučaju. Nadalje, što se tiče navoda branilaca okrivljenih u podnetim odgovorima na optužnicu, kao i u žalbama branilaca, kojima se osporavaju predloženi dokazi, pre svega komunikacija okrivljenih sa aplikacije „SKY“ komunikaciju, prvostepeni sud je dao detaljne razloge u obrazloženju pobijanog rešenja, pravilno nalazeći da su isti neosnovani, budući da iz spisa predmeta proizlazi da su svi pisani dokazi – isprave dostavljeni putem međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima od strane nadležnih organa Republike Grčke i na osnovu Sporazuma o formiranju zajedničkog istražnog tima za koje podatke je od strane nadležnih pravosudnih organa Republike Francuske dato ovlašćenje za upotrebu i korišećnje od strane pravosudnih organa Republike Srbije. Prvostepeni sud je pravilno našao da u konkretnom slučaju predmetni dokazi sami po sebi, ni prema načinu pribavljanja nisu u suprotnosti sa Ustavom i zakonima Republike Srbije, niti opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava i međunarodne pravne pomoći na osnovu napred navedenog Sporazuma nadležnih inostranih organa, u kojim zamoljenim državama su navedeni dokazi pribavljeni u zakonom propisanoj proceduri, budući da su isti na osnovu Evropskih naloga za istragu, izdatih od nadležnih organa Republike Grčke kao zemlje izdavanja, od strane nadležnih organa zemlje izvršenja – Republike Francuske skinuti i prosleđeni zemlji izdavanja naloga, nakon čega su prosleđeni pravosudnim organima Republike Srbije uz prethodno pribavljenu saglasnost nadležnih organa Republike Francuske, te je stoga i po oceni ovog suda pravilan zaključak da se ne radi o nezakonitim dokazima, jer isti nisu pribavljeni protivno odredbi člana 16 ZKP.
Suprotno navodima iz podnetih odgovora na optužnicu kojima se ukazuje na presudu Evropskog suda pravde u predmetu C- 670/22 od 30. aprila 2024. godine, te navoda da osim „SKY“ komunikacije ne postoje drugi dokazi kojima se ukazuje na opravdanu sumnju da su okrivljeni izvršili krivična dela koja im se stavljaju na teret, prvostepeni sud je imao u vidu činjenicu da sudska praksa nije izvor prava u Republici Srbiji, te da kao takva ne obavezuje, zatim priroda i sadržina navedene presude, odnosno da je u pitanju „zahtev za prethodnu odluku“, a naročito činjenica da se opravdana sumnja da su ovde okrivljena lica preduzela radnje izvršenja predmetnih krivičnih dela koja im se stavljaju na teret ne zasniva isključivo na ispravama – komunikaciji sa „SKY“ aplikcije, već i na brojnim pisanim dokazima koji su dostavljani u postupku pružanja međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima od kojih su neki i navedeni u obrazloženju pobijanog rešenja, a koji dokazi će biti predmet ocene i detaljne analize, kako pojedinačno tako i u njihovoj međusobnoj povezanosti, od strane sudećeg veća na glavnom pretresu u konktradiktornom postupku, to je pravilan zaključak prvostepenog suda da su izneti navodi branioca okrivljenih neosnovani i bez uticaja na drugačiju odluku suda u ovoj krivično pravnoj stvari.
11. decembar 2024. godine
MILORAD ULEMEK
PRVOSTEPENA ODLUKA
PODNOSIOCI ŽALBE
Branilac osuđenog.
DRUGOSTEPENA ODLUKA
Posebno odeljenje za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu, nakon održane sednice veća, donelo je 4. decembra 2024. godine rešenje Kž Po1 uo 52/24 kojim je odbilo kao neosnovanu žalbu i potvrdilo prvostepeno rešenje.
Po nalaženju Apelacionog suda, Posebno odeljenje, pravilan je stav prvostepenog suda da se prilikom odlučivanja o ispunjenosti uslova za uslovni otpust primenjuju odredbe Zakona koji te uslove propisuje i koji važi u vreme izvršenja kazne, a ne Zakon koji važi u vreme izvršenja krivičnog dela. U konkretnom slučaju radi se o postupku izvršenja pravnosnažno izrečene kazne, a blaži zakon se primenjuje do pravnosnažnosti presude, a nakon pravnosnažnosti presude samo ukoliko po vanrednom pravnom leku dođe do ukidanja pravnosnažne presude, odnosno do ponovnog suđenja. Iz navedenih razloga, Apelacioni sud nalazi da je pravilno prvostepeni sud primenio odredbu člana 16 stav 1 KZ i da to nije u suprotnosti sa Zakonom i osnovnim postulatima krivičnog prava, kako to neosnovano branilac osuđenog navodi u žalbi. Takođe, u konkretnom slučaju, pravilno je prvostepeni sud odbacio molbu za puštanje na uslovni otpust osuđenog Ulemeka, jer osuđeni na dan podnošenja molbe za puštanje na uslovni otpust nije izdržao dve trećine kazne zatvora od 40 godina zatvora.
6. decembar 2024. godine
MILADIN TADIĆ
PRVOSTEPENA ODLUKA
PODNOSIOCI ŽALBE
Javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal.
DRUGOSTEPENA ODLUKA
5.decembar 2024. godine
BRANKO BERČEK
PRVOSTEPENA ODLUKA
PODNOSIOCI ŽALBE
Osuđeni Branko Berček i njegov branilac.
DRUGOSTEPENA ODLUKA
Posebno odeljenje za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu, nakon održane sednice veća, donelo je 3. decembra 2024. godine rešenje Kž Po1 – uo 53/24 kojim je odbilo kao neosnovane žalbe i potvrdilo prvostepeno rešenje.
Po nalaženju Apelacionog suda, Posebno odeljenje, pravilno je postupio prvostepeni sud kada je, odlučujući o molbi za puštanje na uslovni otpust osuđenog Branka Berčeka, istu odbacio, nalazeći da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni zakonski uslovi za podnošenje molbe za uslovni otpust, o čemu su u obrazloženju pobijanog rešenja dati dovoljni, jasni i argumentovani razlozi, koje u svemu kao pravilne prihvata i ovaj sud.
Imajući u vidu da osuđeni Berček, na dan podnošenje molbe za puštanje na uslovni otpust, koja je u sud primljena 1. novembra 2024. godine nije izdržao 2/3 kazne zatvora od 40 godina zatvora, na koju je pravnosnažno osuđen, prvostepeni sud je, i po oceni ovog suda pravilno našao da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni zakonski uslovi za uslovni otpust. Nadalje, prvostepeni sud je imao u vidu da je odredbom člana 9 stav 1 KZ RS, koji je važio u vreme izvršenja krivičnog dela, bilo propisano, da se okrivljeni može uslovno otpustiti posle izdržane polovine kazne zatvora, te je pravilno zaključio da se u konkretnom slučaju primenjuje odredba zakona koja je važila u vreme izvršenja kazne, odnosno odredba člana 46 stav 1 sada važećeg krivičnog zakona, kao i da je primena odredbe člana 5 KZ, odnosno primena blažeg zakona na učinioca krivičnog dela moguća samo do pravnosnažnog okončanja predmetnog krivičnog postupka, a da se prilikom odlčivanja o uspunjenosti uslova za uslovni otpust primenjuju odredbe zakona koji te uslove propisuje i važi u vreme izvršenja krivičnog dela, tako da se u konkretnom slučaju, i po oceni ovog suda, ima primeniti odredba člana 46 stav 1 KZ.
Suprotno žalbenim navodima osuđenog i njegovog branioca, a imajući u vudi da se u konkretnom slučaju radi o postupku izvršenja kazne, koja je izrečena pravosnažnom presudom, zbog čega se u odnosu na osuđenog Berčeka ne mogu primenjivati odredbe o primeni blažeg zakona iz člana 5 KZ, jer se blaži zakon obavezno primenjuje do pravnosnažnosti presude, a nakon pravnosnažnosti samo ukoliko, po vanrednom pravnom sredstvu, dođe do ukidanja pravnosnažne odluke, odnosno do ponovnog suđenja, što ovde nije slučaj.