Закључак
Разграничење стварне надлежности између суда опште надлежности и привредних судова у споровима
по тужбама привредних субјеката против других правних лица за накнаду штете због незаконитог рада
органа правног лица
За суђење у споровима по тужбама привредних субјеката против других правних лица ради накнаде штете због незаконитог рада органа правног лица стварно је надлежан суд опште надлежности.
Образложење:
У пракси судова опште налджености поставило се као спорно питање стварне надлежности у споровима поводом захтева за накнаду штете привредних субјеката против других правних лица (Републике Србије), због незаконитог рада државног органа.
Стварна надлежност суда опште надлежности прописана је чл. 22. ст. 2. Закона о уређењу судова, а привредног суда одредбом чл. 25. ст. 1. тачка 1. истог Закона. Основни суд у првом степену према одредбама чл. 22. ст. 2. Закона у првом степену суди у грађанскоправним споровима ако за поједине од њих није надлежан други суд. Привредни суд у првом степену према одредбама чл. 25. ст. 1. тачка 1. Закона суди у споровима између домаћих и страних привредних друштава, предузећа, задруга и предузетника и њихових асоцијација (привредни субјекти), у споровима који настану између привредних субјеката и других правних лица у обављању делатности привредних субјеката, па и када је једна од странака у овим споровима физичко лице, ако је са странком у односу материјалног супарничарства.
У одредби чл. 25. ст. 1. тачка 1. Закона о уређењу судова јасно је разграничена стварна надлежност између основних и привредних судова. Законодавац је парничне странке сврстао у две групе, у првој су привредни субјекти у коју спадају и предузетници, а у другој су остала правна лица. За спорове између привредних субјеката увек је стварно надлежан привредни суд без обзира на предмет спора. У споровима у којима је једна странка привредни субјект, а друга друго правно лице, привредни суд је стварно надлежан за суђење само у спору који је настао у обављању делатности привредног субјекта. Стварна надлежност привредног суда у овим споровима се утврђује на основу субјективно – објективног критеријума који је био прописан и у чл. 15. ст. 1. тачка а раније важећег Закона о судовима, одредницом међусобни привредни односи.
Овакав став изражен је у закључку Грађанског одељења Врховног касационог суда од 04.10.2010. године, који у међувремену није измењен.
У спору по тужби привредног субјекта против другог правног лица, Републике Србије, ради накнаде штете због незаконитог рада државног органа спор је грађанскоправне природе јер је настао у вези са вршењем јавне власти тужене, будући да је тужбени захтев заснован на тврдњи да надлежни орган тужене није поштовао законом прописану процедуру и материјалноправна овлашћења приликом вршења јавне власти, чиме је тужиоцу проузрокована штета. Стога у овим споровима спор није настао у обављању делатности тужиоца као привредног субјекта, па је за суђење стварно надлежан суд опште надлежности.
(Закључак са седнице Грађанског одељења Апелационог суда у Београду одржан дана 24. септембра 2012. године)